Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss

Kalmar län
Vimmerby
Hultsfred
Eksjö/Mariannelund
Kinda
Västervik
Linköping
Nyheter
Sport
Kultur
Motor
Debatt
Platsannonser

Fängelsestraff för rån och inbrott

07.08.2007 08:42



Två personer, en 19-åring och en 20-åring, bröt sig vid flera tillfällen in i personers hem och stal bland annat bankomatkort och kontanter. Dessutom ska de två ha rånat en man och försökt rånat en annan. De båda dömdes till fängelsestraff på måndagen.

Den första stölden 20-åringen begick var den 24 juni tidigare i år. Då bröt han sig in i en lägenhet och stal en digitalkamera, två mobiltelefoner, bilnycklar, två bankomatkort, ett tankkort och kontanter. Enligt åtalet skulle brottet ses som grovt då han bröt sig in i lägenheten medan paret som ägde den låg och sov. Det höll tingsrätten med om och dömde de två för grov stöld.

Erkände inbrott
Den andra stölden ägde rum en kort tid senare, den 1 juli i år.
Då bröt han sig in i en lägenhet på samma gata som vid den tidigare stölden.
I lägenheten stal han en handväska med närmare sexhundra kronor i kontanter i samt en mobiltelefon och ett bankkort. Samma dag bröt han sig in hos grannen men där kom de endast över 70 kronor.

Författare: Joakim Wedholm


För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.


  







 Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss
 
Allt material på Vimmerby Tidning.se är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Inget material från kopieras utan tillstånd. Redaktion, Webmaster