Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss

Sonisphere 2009
Hultsfred 2009
Hultsfred 2008
Hultsfred 2007
Hultsfred 2006
Hultsfred 2005
Hultsfred 2004
Hultsfred 2003
Hultsfred 2002
Nyheter
Sport
Kultur
Motor
Debatt
Platsannonser

Tjejjouren finns mitt i vimlet – även på natten

13.07.2009 11:01



De vill fungera som ett extra öga på campingen under dygnets mörka timmar.
I år har Tjejjouren utvecklat sitt engagemang på festivalen till att omfatta även nattvandring.

Sabina Nilsson, Emma Wiberg, Ann-Charlotte Lyman och Annie Jönsson från Tjejjouren trivs i folkvimlet.

– Rockparty har en bra säkerhet, det är inte det. Utan vi vill förstärka trygghetskänslan, säger Sabina Nilsson, Tjejjourens pressansvariga.
Och de vet att de behövs. Ungdomarna tycker det är skönt att ha dem i närheten. Det bekräftas av alla samtal, som festivalbesökare vill ha med dem.

Många känslor
– Ofta är det unga tjejer som behöver prata om något de varit med om. Eller så vill de ha råd om hur de kan stötta en kompis som inte mår bra.
Det händer många saker och det är mycket känslor i omlopp på en festival.
Särskilt om man är ung, är långt hemifrån och det regnar.
Tjejjouren har funnits på festivalen i fem år, men det här var första året medlemmarna nattvandrade.
– Vi har ett bra nätverk med sambandscentralen och Röda Korset, som kontaktar oss om vi behövs. Man önskar att det inte ska hända tråkiga saker – men vi vet samtidigt att det gör det.

Författare: Charlotte Madestam




  







 Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss
 
Allt material på Vimmerby Tidning.se är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Inget material får kopieras utan tillstånd. Redaktion, Webmaster