
|
Förarna är emot.
Klubbarna är emot.
Men motorcykelförbundet Svemo är för den nya ljuddämparen i speedway.
– Det är konstigt att förbundet inte lyssnar på oss förare, det är ingen som har frågat vad vi tycker, säger Dackarnas Peter Karlsson.
|
|
|
Peter ”PK” Karlsson rasar mot Svemos beslut att stå fast vid den nya ljuddämparen.
|
Ljuddämparfrågan är ett mycket hett samtalsämne i svensk speedway just nu. Svemos grensektion för speedway har bestämt sig för att följa internationella förbundets (FIM) beslut att införa en ny ljuddämpare - för att sänka decibelnivån.
Men övriga länder och organisationer har backat. Grand Prix-serien kommer inte tillämpa de nya dämparna under 2010. Inte heller det polska förbundet.
Både England och Danmark kommer tills vidare använda sig av de gamla ljuddämparna.
Förarna rasar
I Sverige rasar förare, klubbar och fans över Svemos beslut. Dackarnas Peter Karlsson sa till vår tidning i början av året att han var mycket bekymrad om den nya ljuddämparen skulle tas i bruk i Sverige. Nu är han ännu mer uppretad.
– Hela grejen är riktigt dåligt skött. Jag tycker att vi också kunde avvaktat och följt utvecklingen, precis som England, Danmark och Polen, säger Peter Karlsson.
|
Författare: Thomas Karlsson
För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.
|
|