Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss

Bandy
Bowling
Fotboll
Golf
Handboll
Hästsport
Innebandy
Ishockey
Motorsport
Orientering
Tennis
Övrig sport
Sportbloggen
Bullerby Cup
Nyheter
Sport
Kultur
Motor
Debatt
Platsannonser
Westerviks IBK vill uppåt

04.06.2010 08:32



Konkurrensen i Westerviks IBK spetsas till allt mer. I går presenterades en back, Magnus Larsson från Antvarden, och en nygammal forward, Jonas Friberg.
– Vi vill uppåt, var Michael Elmérs budskap på nyförvärvspresentationen.

Det var folktätt på Tjustbygdens Sparbank i går. Anledningen stavas inte kraftiga räntesänkningar, utan spelarpresentation i Westerviks IBK. En tapper skara innebandyfans möttes upp av flera tongivande WIBK-spelare - och bland dem fanns två nyförvärv, Magnus Larsson och Jonas Friberg. Den sistnämnde får dock betraktas som ett ”halvt” nyförvärv efter inhoppet i de fem sista matcherna förra säsongen.
– Det blir ett helt år för honom den här gången, sa Elmér om Friberg, som redan dragit igång försäsongsträning tillsammans med övriga i laget.
Nio poäng på fem matcher blev det för Jonas Friberg förra säsongen efter ett par imponerande insatser i kvalet. Det här året hoppas han ska gå - om möjligt - ännu bättre, också för laget.
– Vi ska vara där uppe och kriga, så bra lag har vi, säger 33-åringen.
Var det självklart att skriva på för ett år till?
– Nej, det var det inte. Men suget väcktes mer och mer, säger Jonas Friberg och medger att säsongsavslutningen i våras gav mersmak.

Författare: Filip Johansson

Dela med andra

För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.


  











 Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss
 
Allt material på Vimmerby Tidning.se är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Inget material får kopieras utan tillstånd. Sporten, Webmaster