Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss

Kalmar län
Vimmerby
Hultsfred
Eksjö/Mariannelund
Kinda
Västervik
Linköping
Nyheter
Sport
Kultur
Motor
Debatt
Platsannonser

Gamla båtar

22.07.2010 08:13



Fint väder, mycket folk, en väldans massa aktiviteter. Så inleddes årets Skärgårdsfestival på Fiskaretorget i Västervik.


Lukten av bröd, korv, vildsvin och andra delikatesser möter de som kommer för att besöka Skärgårdsfestivalen på Fiskaretorget.
Folk minglar runt, tittar på utställningar, umgås och handlar på marknaden.
Mycket folk besökte Skärgårdsfestivalens första dag. Foto: Nea Glad
Under gårdagen inleddes den fyra dagar långa Skärgårdsfestivalen. Där fanns bland annat en utbredd marknad med blommor, bär, oljor, godis, korv, ost hantverk och mycket mer.
I Hamnen kunde besökarna beskåda träbåtar från Tjust Allmogebåtar. De som var mer intresserade av att färdas på land kunde istället åka en tur i vagn efter hästarna Dunder och Bläsen.
”Åktur med loket. Fem för de stora och tio för de små” stod det på en skylt bredvid Förstlingen II, en kopia av Sveriges första ånglok.
De som ville hoppa på fick sig en åktur fram och tillbaka på den 60 meter långa rälsen.
Någon som tyckte att det var så roligt att han åkte två gånger i rad var Nils Haneck. Det var spännande att få åka, eftersom han bara sett liknande lok på film.

Författare: Nea Glad


För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.


  







 Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss
 
Allt material på Vimmerby Tidning.se är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Inget material från kopieras utan tillstånd. Redaktion, Webmaster