Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss>

Bandy
Bowling
Fotboll
Golf
Handboll
Hästsport
Innebandy
Ishockey
Motorsport
Orientering
Tennis
Övrig sport
Sportbloggen
Bullerby Cup
Nyheter
Sport
Kultur
Motor
Debatt
Platsannonser
Ska ge finnarna en match

27.08.2010 08:30



Stefan Fredriksson är med som ledare i diskusgänget - Daniel Lennartsson som atlet i tresteg. Två lokala idrottsprofiler ska försöka ge finnarna en knäpp på näsan i klassiska finnkampen i helgen.

Daniel Lennartsson och Stefan Fredriksson är laddade för finnkampen i helgen.

Under många år var Stefan Fredriksson tränare för Vimmerbykillen Daniel Lennartsson i Södra Vi IF. Nu är de med i landslaget på var sitt håll.
– Jag sa nyss till Stefan Olsson (förbundskapten) att jag måste vara en bättre trestegstränare än Tregaro (Yannick).
Jaha, varför då...?
– När jag var tränare ökade Daniel sitt personliga rekord med åtta meter - under Tregaros ledning har han bara förbättrat sig någon decimeter, säger Fredriksson och garvar gott precis när han anlänt till Helsingfors för helgens finnkamp.
Han är där i egenskap som grenansvarig för de svenska diskuskastarna. Ett lag - både på herr och dam - som har respekt med sig:
– Just nu ser det väldigt bra ut. Niklas Arrhenius är i kanonform och förmodligen favorit. Bland damerna bör Anna Söderberg ta hem det och Sofia Larsson bli tvåa. Dessutom har vi många yngre duktiga kastare i Sverige som utvecklats snabbt.

Författare: Torbjörn Allvin


För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.


  







 Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss
 
Allt material på Vimmerby Tidning.se är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Inget material får kopieras utan tillstånd. Sporten, Webmaster