Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss

Kalmar län
Vimmerby
Hultsfred
Eksjö/Mariannelund
Kinda
Västervik
Linköping
Nyheter
Sport
Kultur
Motor
Debatt
Platsannonser

Föreläsning i Opphem

28.08.2010 06:06



I torsdags höll Rolf Vårdstedt ett föredrag om Johan Skog i kapellet i Opphem.
– Jag brukar kalla honom för den bortglömda kisapoeten.

I torsdags eftermiddag ordnades höstens första dagträff i Rimforsa. Ett 30-tal personer kom till kapellet i Opphem för att umgås, fika och lyssna till Rolf Vårdstedts program om Johan Skog.

Gripande öde
Britt Ericsson var glad över att få börja med träffarna igen och möta många av de återkommande besökarna.
– Det är så roligt att se er. Man blir så glad.
Psalmen ”Blott en dag” fick inleda träffen och efter det tog Rolf Vårdstedt till orda. Han är sångare på heltid och när han sjöng en tonsatt dikt av Johan Skog fick han upp ögonen för mannen och började forska om honom.
– Jag brukar kalla honom för den bortglömda kisapoeten. Hans liv är ett gripande människoöde.

Tonsatta dikter
Om det gripande livsödet fick besökarna i kapellet veta en hel del under ungefär en timmes tid. Rolf berättade bland annat om hur hans ensamstående mamma, som var analfabet, uppfostrade honom på ett mycket kärleksfullt sätt.
Eftersom Johan föddes som oäkta fick han inte gifta sig med sin stora kärlek förrän hennes föräldrar hade dött. Paret hade då hunnit bli 50 år och bara fyra år senare dog hustrun i lungsot.

Författare: Nea Glad


För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.


  







 Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss
 
Allt material på Vimmerby Tidning.se är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Inget material från kopieras utan tillstånd. Redaktion, Webmaster