Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss

Kalmar län
Vimmerby
Hultsfred
Eksjö/Mariannelund
Kinda
Västervik
Linköping
Nyheter
Sport
Kultur
Motor
Debatt
Platsannonser

Landshövdingen på besök

31.08.2010 09:01



Under gårdagen genomförde Elisabeth Nilsson en rundtur i Kinda. Hon blev bland annat ägare till en fågelholk i Eklunden.

Här inviger Elisabeth Nilsson sin fågelholk i Eklunden. Till vänster hänger Björn Erikssons exemplar.

Som färsk landshövding i Östergötland är det intensiva veckor för Elisabeth Nilsson. Sen i början av juni har 57-åringen besökt länets kommuner på löpande band.
Anledningen är enkel:
– Jag vill naturligtvis lära mig allt om Östergötland. Jag samlar så mycket kunskap jag bara kan.

Bredvid Björns
I går kom Elisabeth Nilsson till Kinda för andra gången. Tillsammans med flera kommunrepresentanter besökte hon en rad olika platser.
Första anhalt var Västra Eneby och vackra Eklunden. Där invigde Nilsson ”sin” fågelholk – som nu hänger bredvid Björn Erikssons exemplar på den så kallade Hövdinge-eken.
Har du någon fågelholk sen tidigare?
– Nej, faktiskt inte. Så nu ska jag hem och skryta för min man. Han är nämligen ornitolog, skrattar landshövdingen.

Författare: Michael Nordin


För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.


  







 Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss
 
Allt material på Vimmerby Tidning.se är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Inget material från kopieras utan tillstånd. Redaktion, Webmaster