
|
|
Miljöpartiet vill stoppa strandlyckan
|
|
|
Miljöpartiet i Hultsfred vill stoppa exploateringen i nya kvarteret Strandlyckan.
Därmed stänger man troligtvis dörren för ett eventuellt framtida rödgrönt regerande i kommunen.
|
|
|
Miljöpartisten Torben Lundholm vill stoppa bygget på Strandlyckan. Även om det skulle spräcka en framtida rödgrön majoritet i kommunen.
|
– Jag tror inte vi vill delta i någon konstellation som vill bygga på Strandlyckan, säger miljöpartisten Torben Lundholm, som anser att rekreationsområdet utmed sjön är allt för värdefullt för att bebyggas.
Vågmästarroll
Under den här mandatperioden har S och V varit tillräckligt starka för att få en egen majoritet i kommunens nämnder och styrelser. Men vad som händer efter valet är det ingen som vet.
– Men skulle vi hamna i en vågmästarställning får de nog lära sig att kompromissa, säger Lundholm. Det finns ju ett block till.
Och även om Miljöpartiet och socialdemokraterna jobbar tillsammans på riksnivå, är det inte ovanligt att miljöpartister samarbetar med alliansen på kommunal nivå.
Motståndet mot Strandlyckan beror i mångt och mycket på att Torben inte ser någon direkt anledning att bygga.
– Bostäder har vi mer än nog av i kommunen, säger han, även om de behöver rustas upp. Dessutom, vill man skapa en gräddhylla här, vem skulle i så fall flytta hit?
|
Författare: Olof Carlson
För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.
|
|