
|
|
Misstänkta brott tystas ner
|
|
|
Turbulensen på ungdomsboendet Kiseborg fortsätter. Nu har en 16-årig flicka anmält en jämnårig pojke för sexuellt ofredande och misshandel.
Under de senaste två veckorna har polisen i Kisa fått in en handfull anmälningar om bland annat misshandel, hot och skadegörelse. Flera av anmälningarna har ungdomarnas gode män stått för.
|
Misshandel, skadegörelse, hot, sexuellt ofredande är några av de brott som anmälts till Polisen i Kisa under de två senaste veckorna och som har inträffat på ungdomshemmet Kiseborg.
Hemmet öppnade för tre månader sedan när tolv ungdomar asylsökande ungdomar mellan 15 och 18 år flyttade in.
Flera anmälning
Under de senaste två veckorna har mycket bråk förekommit på hemmet och polisen har fått in flera anmälningar:
• 20 augusti hamnade en flicka och pojke i bråk, vilket slutade med att de båda anmälda varandra för misshandel.
• 23 augusti hotade en flicka en pojke med en kniv och blev anmäld för grov misshandel.
• 24 augusti slog en 16-årig pojke sönder delar av inredningen i boendet och greps för skadegörelse och olaga hot. Vi samma tillfälle greps ytterligare en pojke för störande av allmän ordning.
• 28 augusti blir en 17-åring misshandlad av tre andra ungdomar på boendet. 17-åringen fick bland annat ta emot hugg av en gaffel och slag av ett stolsben. De tre är misstänkta för misshandel.
•31 augusti anmäler en 16-årig flicka att hon blivit våldtagen och misshandlad av en jämnårig pojke på boendet. Flickan fördes till polisen i Linköping för förhör. Polisen rubricerar nu brotten som sexuellt ofredande och misshandel.
Tystas ner
Flera av de misstänkta gärningarna har anmälts först flera dagar senare av ungdomarnas gode män.
– Som gode män har vi i stort sett haft kontakt med våra ungdomar dygnet runt. När det har varit bråkigt har vi påkallat att det ska polisanmälas men personalen på boendet vill inte detta utan det ska tystas ner. Vi har själva sett till att händelserna har polisanmälts, säger en av de sex gode män som de tolv ungdomarna har.
|
Författare: Lars-Göran Bexell
För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.
|
|