Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss>

Bandy
Bowling
Fotboll
Golf
Handboll
Hästsport
Innebandy
Ishockey
Motorsport
Orientering
Tennis
Övrig sport
Sportbloggen
Bullerby Cup
Nyheter
Sport
Kultur
Motor
Debatt
Platsannonser
Storseger för VIBK mot Älmhult

31.10.2011 08:27



Vimmerby IBK vann komfortabelt bottenmötet mot Älmhult. Segersiffrorna skrevs till klara 10–4.
Men tränarna var inte helt nöjda ändå...
– Jag tror ingen är nöjd. Vi spelar inte bra, säger både Mathias Westerling-Jansson och Niclas Nilsson.

I fredags blev det förlust borta mot Vetlanda. I söndags seger.
Trots detta menar tränarparet att insatsen mot Vetlanda var bättre:
– Vi möter ett betydligt sämre motstånd i dag (söndag).
Jo, så var det nog. Älmhult var inte bra och hade ingen struktur och inga linjer i sitt spel. Det mesta gick på måfå.
– Jag tycker vi började bra, men sen tar vi inte riktigt jobbet som krävs. Vi bjuder dem på väldigt många chanser och Älmhult kunde nog gjort tio mål i den här matchen, men Patrik (Karlsson) är bra i målet och de har också dåliga avslut, säger Niclas Nilsson.

Drömstart för VIBK
VIBK fick en drömstart och gick efter ett par minuter fram till 2–0 efter mål av Alexander Pettersson och Oscar Nilsson. Måltjuven Kim Karlsson rakade sedan in en retur fram till 3–0 innan första periodvilan.
Mittperioden bjöd därefter på hafsigt spel och lågt underhållningsvärde. Gästerna hade många klara lägen, men som sagt... en duktig VIBK-målvakt och mycket hög felprocent i avslutningarna, gjorde att Vimmerby kunde dra ifrån till hela 6–1.

Författare: Torbjörn Allvin


För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.


  









 Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss
 
Allt material på Vimmerby Tidning.se är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Inget material får kopieras utan tillstånd. Sporten, Webmaster