Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss

Kalmar län
Vimmerby
Hultsfred
Eksjö/Mariannelund
Kinda
Västervik
Linköping
Nyheter
Sport
Kultur
Motor
Debatt
Platsannonser

Många på simkunnighetens dag

30.01.2012 08:23



Simkunnighetens dag är ett av Svenska simförbundets mest prioriterade områden. I lördags uppmärksammades dagen i Hagadals simhall.
– Det som varit mest uppskattat har nog varit att gissa på hur lång tid det tar för besökarna att simma en viss sträcka, säger Ann Granqvist.

Det är tillsammans med Svenska simförbundet och E.ON som Hagadal anordnade Simkunnighetens dag. Besökarna hade en hel del grejer att välja på under dagen.
Dels så gäller det att besökarna ska ta ”Vattenprovet” vilket innebär att man ska hoppa eller dyka i på djupt vatten. Huvudet ska komma under vattnet. När man väl tagit sig upp till ytan ska man simma 200 meter i en följd, varav 50 meter ska utföras i ryggläge.
– Efter avklarat prov får man ett diplom som visar att man har kunskapen att klara sig bra om man skulle ramla i vattnet eller få en vattenleksak över huvudet, säger Ann Granqvist.
Dagen skulle även innehålla en liten personlig tävling. Den som ville kunde gå till personalen och säga hur lång tid man trodde det skulle ta att simma 25 meter.

Författare: Madeleine Jakobsson


För artikeln i sin helhet, se papperstidningen.


  









 Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss
 
Allt material på Vimmerby Tidning.se är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Inget material från kopieras utan tillstånd. Redaktion, Webmaster