Startsida | Information | Redaktion | Annonsera | Prenumerera | Kontakta oss

  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2011
  2010
Nyheter
Sport
Kultur
Motor
Debatt
Platsannonser

Efterlängtad studentbal på stadshotellet

14.06.2004 11:45



Att gå på röda mattan på väg in till stadshotellet är nästan som en bal på slottet. Så kände nog de flesta studenterna som gick på den traditionella balen i Eksjö på torsdagskvällen.
Det riktigt blänkte i lacken på bilarna när de anlände till stadshotellet där den årliga balen skulle äga rum. 217 studenter färdades i alla typer av bilar och någon kom även med häst och vagn. Alla var finklädda och vågade knappt röra sig, rädda för att förstöra sina vackra klädningar eller frisyrer som tagit timmar att fixa. Många tyckte det kändes ovant att vara så uppklädda, men en sak var de alla överens om: Balen skulle bli ett minne för livet.

Värdparet Caroline Falksér och Johan Ek hälsade alla välkomna.
Balen i Eksjö har funnits sedan i början av 1980-talet. Det är Eksjö stadshotell som står för maten och en balkommitté bestående av några elever från Eksjö gymnasium som har stått för förberedelserna inför balen. Balkommittén fanns även där under kvällen och serverade champagne.
Värdparet, Caroline Falksér och Johan Ek, började med att hälsa alla välkomna. Sedan ropade de upp parens namn, medan familjer och vänner fotograferade. Trots att studenterna varit nervösa för att gå på röda mattan, så gick det bra och paren serverades varsin välkomstdrink när de kom in på stadshotellet. De glada studenterna sjöng studentsången om och om igen och några vinkade som filmstjärnor till sina bekanta som var där för att se dem.
Resten av kvällen hölls ett tal, man åt middag och därefter var det dans och mingel. Festmåltiden bestod utav toast med skagenröra till förrätt, helstekt oxfilé med kantarellsås till huvudrätt och exotiska frukter i en chokladkorg med vaniljgrädde till efterrätt. Naturligtvis serverades det även kaffe, vitt och rött vin.

Författare: Rebecca Carlsson



 
Allt material på Vimmerby Tidning.se är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Inget material får kopieras utan tillstånd. Redaktion, Webmaster